Baymak Hidrofor

Baymak Hidrofor

 

Öncelikle hidroforun ne olduğunu açıklayalım. Hidrofor kelimesini Türkçe karşılığı olarak basınçlaştırcı denebilir. Çalışma prensibi olarak pomplardan farklı işlevsel olarak aynı işlemi yapmaktadırlar. Her iki sistemde sıvıları basınçlı bir hale getirmek için kullanılır. Hidroforun pompadan farkı ise basınçlı sıvıyı bünyesinde hazır olarak bulunabilmesidir. Bir pompa sıvıyı bir yerden alıp başka bir yere taşırken sıvıyı emer ve diğer taraftan iter bunu sürekli olarak tekrarlar yani sıvıyı içine hapsetmez. Baymak Hidrofor sistemleri konusunda önde gelen bir markadır.

 

Hidrofor Nasıl Çalışır?

Basit anlamda anlatmak gerekirse hidrofor bir tanktır. Arka kısmında bir pompa ve hava tesisatı bulunur. Hidrofor çalışma prensibi olarak aslında bir akümülatördür. Hidrofor pompası yardımı ile önce sıvıyı emer ve sıvı haznesine doldurur. Daha sonra hava tesisatı ile sıvı haznesi içerisine gaz doldurur. Bu sırada pompa kısmından giriş engellenir. Havanın içeriye dolması ile birlikte sıvı haznesinde bir basınç oluşur. Fiziksel bir kural olarak herhangi bir ortamda gaz sıvıdan yukarıda durur. Sıvının çıkış yapacağı kısım ise haznenin alt tarafındadır. Hİdoroforun içerisine sıvı ve gaz hapsedildikten sonra çıkış vanası açıldığı anda gaz yukarıdan sıvıya bir itme kuvveti uygular.

 

Çıkış kısmı ve sıvı haznenin alt kısmında bulunduğundan bu basınç ile birlikte sıvı hızla dışarı çıkmaya başlar. Sıvının çıkarılmak istendiği yüksekliğe göre veya sıvının istenilen hıza göre basınç değeri ayarlanır. Yani içeriye hapsedilecek hava belirlenir. Daha fazla hava daha fazla basınç, daha fazla basınç daha fazla yükseklik demektir. Basıncın artması ile aynı oranda tehlikede artar. Sistemde bulunan en ufak bir eksiklik bir basınç patlamasına yol açabilir. Baymak hidroforları güvenliği test edilmiş sistemlerdir.

 

Hidrofor Türleri

Hava Şarjlı Hidroforlar: Basınç için gerekli olan havayı pompa yardımı ile içeri alır. Hava girişinin olduğu bölümde basıncı denetleyen kontrol mekanizmaları bulunur. Bu tür hidrofor sistemlerinde hava ile sıvı sisteme aynı ayna girer. Bu sebeple kaçakları engellemek için pompa su seviyesinden yukarıda bulunmalıdır. İğneli şamandıra ile bu düzen sağlanır.
Hava Tüplü Hidroforlar: Bu sistemin çalışma prensibi hava şarjlı olanlarla hemen hemen aynıdır. Fark olarak siteme giren hava birimleri bir tüpün içinden geçer ve ayrı bir tesisat yardımı ile tanka iletilir. Bu olay her hava emiliminde gerçekleşir. Diğer koşullar aynıdır.

Hidrofor Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım işlemleri genellikle piston pompalı hidroforlara uygulanır. Yağ kısmı ve su gövdesi olarak ikiye ayrılan bu sistemlerin bakımı 6 ayda bir gerçekleştirilmelidir.
Yağ Gövdesi: yağ gövdesinde emme itme işlemini gerçekleştiren çeşitli parçalar bulunur. Bu tür parçaların aşınmasını engellemek için yağ gövdesinde sistemin büyüklüğüne göre yağ bulunmalıdır. Parçalar sürekli olarak hareket halinde olduğundan gövde içerisinde bulunan yağ zamanla özelliğini yitirir. Bunun için bakımlarda öncelikle yağ kontrol edilmelidir.
Su Gövdesi: Su gövdesi suyun basınçlı bir biçimde hapsedildiği kısımdır, yukarıda su haznesi olarak bahsetmiştik. Emme ve basma supapları bu kısım içerisinde bulunur. Bu kısımda sürekli su ile etkileşim içinde olduğundan kireç kaplar.
•    Bakım işlemine yağ değişimi ile başlanır.
•    Tankta bulunan havanın miktarı kontrol edilir gerek görülürse hava yastığı sağlanır.
•    Basıncı kontrol etmeye yarayan şartellerin ayarları kontrol edilir.
•    Su gövdesinin emiş basıncı ve basış basıncı kontrol edilir.
•    Piston pompaları kontrol edilir. Aşınan parça mevcutsa yenisi ile değiştirilir.
•    Su gövdesinin kendisi kontrol edilir. Eğer çürüme varsa gövdenin değişmesi gerekir. Sağlıksız su gövdesi patlamaya hazır bir bomba gibidir.
•    Baymak hidrofor servisi ile baymak markalı ürünlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

 Baymak Hidrofor

Baymak Hidrofor Fiyatları

Baymak Periferik Pompalı  Paket Hidrofor   Kdv Hariç Fiyatı: 270.34 TL

Baymak Jet Serisi  Paket Hidrofor        Kdv Hariç Fiyatı: 461.02 TL

Baymak Ana Bayi

 

 

WEB SİTELERİMİZ

Eyüboğlu Isı Gaz Dağıtım Pazarlama San. Tic. Ltd. Şti.
Adres: Cevizli Mh. Bağdat Cd. No: 529 P.K.: 34846,
Maltepe, İstanbul.
Telefon : 0216-370-37-53,
Fax : 0216-441-47-97,
Mobil : 0507-577-71-71.
Web Sitelerimiz
www.eyuboglukombi.com
www.eykom.com
www.baymaksatis.com
www.baymaksatisnoktalari.com
www.pendikbaymak.net
www.baymaktuzla.com
www.baymakkadikoy.com
www.silebaymak.com
www.baymakgoztepe.com
www.baymakatasehir.com
www.baymaksile.com
www.kombianabayiler.com
www.cekmekoybaymak.net
www.baymakumraniye.com
www.kazanmerkezi.com
www.kombibayiler.com
www.e-rize365.com

EYÜBOĞLU

 

eyubogluturkiye

Content Protection by DMCA.com
DMCA.com Seo Web Design