Kombi Nedir

KOMBİ NEDİR?

Kombi, konutlarımızın veya işyerlerimizin soğuk havalarda ısınma ihtiyacını maksimum derecede karşılayan, yanı sıra sıcak su ihtiyacımızı başka bir alete gerek kalmadan isteğimiz derecede kesintisiz olarak karşılayan, genellikle doğalgaz ve elektrik birlikteliğiyle çalışan, doğalgazın olmadığı durumlarda gerekli bağlantıları yapıldığında tüp gaz ile de çalışabilen günümüzün vazgeçilmez en güzel cihazıdır.

Kombiler nasıl çalışır dersek? Daha önceleri sadece sıcak su için kullandığımız elektrikli veya tüp gazlı şofbenlerde olduğu gibi cihaz içerisindeki bakır borulardan sirkülasyon olan suyun ısınması vasıtasıyla çalışırlar. Evlerimizde işyerlerimizde güvenle kullandığımız kombilerin çeşitli özellikleri vardır. Özellikleri sırasıyla dış görünüşüne göre, ebatları küçük, duvara asılan, sessiz çalışan, gerektiğinde kolayca taşınabilen, kullanıcıya maksimum ısınma konforunu sağlayan, pratik araçlardır. Her satın alınan ürünün bir maliyeti olduğu gibi kombilerinde bir fiyatı vardır. Değişken fiyatlı olmaları özellikleri nedeniyle oldukça farklılık göstermelerinden dolayıdır.

Kombi fiyatları modele, markaya, ısıttıkları kaloriye göre farklılıklar göstermektedir. Yaklaşık olarak 800 TL den başlayan fiyatlar, kapsadıkları özellikler arttıkça 4000 TL ye kadar gidebilmektedir. Kombi hayatımızı kolaylaştıran odun kömür derdinden bizleri kurtaran elektronik bir alet olması nedeniyle gerçekten çok işimize yarar.

Kullanmış olduğumuz kombi çeşitleri üç başlık altında toplanabilir. Bacalı kombiler, çalışmaları gazlı şofbenlere benzemekle birlikte, vanalar vasıtasıyla ısıyı yayarlar. Sistemin basınç emniyet sistemi ventiller sayesinde çalışır. Olası bir basınç yükselmesinde bu ventiller devreye girer. Isı kontrolünü sağlayan termostatlar vardır. Bu tür kombilerimiz yanmaları için gerekli oksijeni bulundukları yerden aldıkları için kombinin bulunduğu alanın menfezlerle iyi havalandırılması gerekmektedir.

Hermetik kombiler yanmaları için gerekli oksijeni dış ortamdan sağlayarak, yine yanma sağlandıktan sonra tahliye kanalları sayesinde çıkan egzoz gazı dışarı atarlar. Bulundukları ortamdan tamamen bağımsız çalıştıklarından güvenli bir çalışma sağlamış olurlar. Diğer bir kombi çeşidimiz ise yoğuşmalı kombilerdir. Yoğuşmalı kombilerin en önemli özelliği dışarı atılan su buharının sıcaklığınıda ısıtmada kullanılabilir hale dönüştürebilmeleridir. Yoğuşmalı kombiler ısı israfını yüzde %17 azaltırlar. Bu sayede yaktığımız gazla en verimli şekilde ısınmış oluruz. Kombi seçiminde çalıştırılacakları konut veya iş yerinin büyüklüğü m² olarak hesabı baz alınması uygundur.

 

 

 

                Yoğuşmalı Kombi Nerelerde Kullanılır?

                Yoğuşmalı kombiler yanma işlemi gerçekleştirilen gazdan çıkan atık su buharını tekrar enerjiye dönüştürerek enerji tasarrufu sağlayan kombi çeşidimizdir. Yoğuşmalı kombiler kaç m² de kullanılır? Sorusuna bir yanıt ararsak tabi her metrekare için uygundur fakat küçük metrekarelerde ısı devir daimi yapmasına gerek olmadan sıcak su olarak kullanılabilmektedir. Baştan kombimizi seçerken yoğuşmalı kombi artı bir maliyet getireceğinden yoğuşmalı kombi ile normal kombi arasındaki fiyat farkında gözetilerek bir seçim yapmak daha doğru olacaktır. Tesisatımızı keşif eden güvenilir ustaların da bu konuda görüşlerini alabiliriz.

Yoğuşmalı kombi fiyatlarına baktığımızda doğal olarak marka, model ve ısınma kalorisine göre piyasada değişik alternatifler bulabiliriz. En uygun kombiler 1200 TL civarı başlamaktadır. Tabi güvenilir marka kombiyi, kaliteyi almak isteriz. Bu nedenle yoğuşmalı kombi çalışma prensibi nasıldır? Tam olarak anlamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Turbo eşanjör sistemiyle atık gaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharı sisteme geri kazandırılmakta bu nedenle tasarruf sağlanabilmekte ve yüksek verim elde edilebilmektedir.

Yoğuşmalı kombilerin avantajı baca gazı üzerindeki nem yoğunlaştığında ortaya çıkan buharlaşma gizli ısının bir kısmının tekrar kullanılarak bu sayede ısı elde ederek tasarruf etmektir. Standart kombilerde bu ısıdan faydanılamamaktadır. Bu nedenle bir miktar ısı kaybı olmaktadır. Yoğuşmalı kombi çalışırken bu ısı kaybını önemli derecede önlemektedir. Isının geri dönüşümünü sağladığından daha konforlu bir ısınma ve daha az yakıt harcadığından bir miktar daha düşük faturalar öderiz.

Kombi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Derseniz mekânımızın büyüklüğü ile alakalı olmasa da her mekânda kullanılabilse de bizim alış maliyetimizin bize geri dönüşümü nasıl olacak diye bir düşünmekte, konusunda uzman kişilerden yardım almakta fayda var diye düşünüyorum. Sonuçta her yıl değiştirdiğimiz bir ürün değil kaliteli bir kombi en az on yılı aşkın bir süre kullanılabiliyor. Tabi servisi ve bakımı da önemlidir. Bakımları her yıl yetkili servislerce yapılmalıdır. Kontrolleri yapıldığında içimiz rahat bir şekilde kombimizi sorunsuz olarak çalıştırabiliriz. Bu nedenle iyi araştırmalı hangi mekana hangi kombi uygun olur kararımızı vermeliyiz.

                Yoğuşmalı kombi ile normal kombi arasındaki fark?

                Normal kombilerde yanma olayı ile birlikte oluşan buhar, atık gazla birlikte dışarı atmosfere atılır. Bu sayede oluşan buhar tekrar enerjiye dönmeden, bu enerjiden faydanılamadan uçup gider. Ayrıca normal kombilerde yanma olayı için ateşleme sistemi kombinin bulunduğu mekandan oksijen aldığından menfezler yardımıyla mekanın havalandırılması yapılmalıdır. Atık gaz geri dönüşüme uğramadan dışarı atılır. İşte yoğuşmalı kombi ile yoğuşmasız kombi arasındaki fark yoğuşmalı kombilerde bu enerjinin tekrar dönüşümünün sağlanarak oluşan ısıyı kullanıp, belirli miktarda tasarruf sağlayabilmemizdir.

Yoğuşmalı kombilerin avantajıbu noktada ortaya çıkmaktadır. En az %17 civarı enerjinin geri dönüşümünü sağlayabilmektedirler. Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombi arasındaki fark ise yoğuşmalı kombilerde enerji tasarrufu sağlanabilmekte, ayrıca atık gazlarda borular vasıtasıyla dışarı atılmaktadır. Hermetik kombilerde yanma için gerekli olan hava bir fan kiti vasıtasıyla dış atmosferden alınıp, yanma sonucunda oluşan atık gaz yine aynı sistemle dışarı atmosfere atılmaktadır. Bu sayede yanma olayı sırasında ortam havası kullanılmadığından ortamı havalandırmaya gerek yoktur.

 

Yoğuşmalı kombi fiyatları normal kombilere göre biraz daha pahalı olmasına rağmen sizde ısı tasarrufundan faydalanmak istiyorsanız, özellikle büyük metrekareli mekânları ısıtmak için sorun yaşıyorsanız yoğuşmalı kombileri kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem bütçenize hem de ülke ekonomisine bu sayede katkı sağlanmış olur.

Yoğuşmalı kombi nerelerde kullanılır?

Sorusuna bir başka bakış açısıyla cevap vermek gerekirse, yoğuşmalı kombiler her mekânda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Fakat kombimizden etkin bir şekilde verim alabilmemiz için tesisatının uygun yapılacağı yerlerde montaj işleminin de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle çok dar mekânlarda kurulan yoğuşmalı kombiler ısı tasarrufu sağlaması yönünden çok etkili olmayacaktır. Bu mekânlara normal veya hermetik kombi daha uygun olacaktır.

Yoğuşmalı kombilerde su buharının yoğunlaşması dolayısıyla bu yoğunlaşmadan ortaya çıkan ısının geri dönüşümünü sağlayabilmesi için suyun geri dönüşümü olacak kazana belirlenen sıcaklıkta geri dönüşümünün sağlanması gerekmektedir. Bu dönüşüm büyük kalorifer petekleri ve borular sayesinde olur. Dar mekânlarda bu dönüşüm işlemi tamamen uygulanamayacağından gerekli tasarrufu tam olarak sağlamak mümkün değildir. Bütün bunların muhasebesini yaparak seçeceğimiz kombilerin özelliklerini belirlemeli bu sayede en verimli şekilde kombilerimizden faydalanmalıyız.

Content Protection by DMCA.com
DMCA.com Seo Web Design